Ženšen

Používá se hlavně ke zvýšení energie, protože ač nemá v sobě kofein, působí proti únavě. Zlepšuje tělesnou i duševní pohodu, fyzickou výkonnost a životní síly.  Lze ho použít i jako pomoc při erektilní dysfunkci. Podporuje libido a sexuální výkonnost. Jeho užívání je vhodné i při symptomech menopauzy. Velice příznivě působí na centrální nervovou soustavu, na oběhový a imunitní systém i na soustavu žláz s vnitřní sekrecí.

Řadí se mezi tzv. adaptogeny. To jsou léčivé rostliny, které zvyšují odolnost organismu proti fyzickému a psychickému přetížení. Děje se tak díky absorpci kyslíku tkáněmi a přechodné změně v metabolismu cukrů a tuků.
Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.
kořenová zelenina

Velmi příznivě působí jako doplňková léčba onkologických nemocí.

Je to léčivka, která dorůstá až do výše půl metru. Listem se podobá kaštanu koňskému. K léčbě se používá čtyřletý až šestiletý kořen. Ten je nejhodnotnější. Můžeme ho zakoupit v bylinkářstvích. Ale také bývá obsažen v mnoha farmaceutických přípravcích.
Ženšen obsahuje cenný panax – saponin, panax – glykosid, silice, kyselinu panaxovou, fytosteroly, panax – alkaloidy, vitamíny B, minerální látky, pektiny, třísloviny, slizy, pryskyřici a vitamíny C.
petržel kořenová
Můžete si sami vyrobit kapky na zvýšení vitality:

1 lžička drceného kořene ženšenu, 1 lžička drceného kořene eleuterokoku (čertova kořene), 2dl 60% lihu či ovocné pálenky

Bylinky smícháme, přelijeme lihem a necháme 14 dní louhovat. Denně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky. Poté přecedíme a po dobu 6 týdnů užíváme 3x denně 25 kapek. Kapeme do 3 dl vlažné vody.
Kapky pro onkologické pacienty:

1 lžička drceného kořene ženšenu, 1 lžička drceného eleuterokoku, 1 lžička lapacha, 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Smícháme, přelijeme lihem, 14 dní louhujeme. Protřepáváme a po uplynutí doby přecedíme. 12 týdnů užíváme 3x denně čajovou lžičku ve 3 dl vody.
Nežádoucí účinky:

Nervozita, poruchy trávení, zvýšený krevní tlak a nespavost.
Můžete si rostlinu i sami vypěstovat.

Zakoupíte sazenici, nebo si u známých uštípnete šlahounek liány a zatlačíte do vlhké zeminy v místech, kde vyrůstají lístky. Bude vám růst bez problémů, jen nenechte zeminu vyschnout.

Ženšen pětilistý se pne, proto potřebuje oporu. Nebo ho můžete pěstovat v závěsném květináči, jako dekorativní převis. Vyhovuje mu slunce i polostín. V zimě je potřeba ho mít v bytě a jeho lístečky můžete přidávat do salátů. Voní jako salátová okurka.

Sám si určí vegetativní klid. Lístečky uschnou, ale na jaře zase obrazí. Jen musíte pak méně zalévat, aby neuhnily kořeny.

Lístky také lze sušit a pak z nich připravovat čaj. Denně můžete vypít až čtyři šálky.

Ale diabetici by se měli o jeho konzumaci poradit s lékařem, protože může snižovat hladinu cukru v krvi. Taktéž ti, co užívají léky proti srážlivosti krve a diuretika.

Ale ostatním může být jen ku prospěchu, stejně jako těm, co ho užívali už před tisíci lety.

3.9
10