Není jen pro lenochy!

Elektrokolo je jízdní kolo klasického typu nebo v provedení jako kolo horské, ale navíc vybavené účinným pomocníkem. Je na něm nainstalován systém elektrického pohonu. Ten pak cyklista může využívat, když potřebuje posílit šlapání. Intenzitu této dopomoci si určuje sám. Její stupeň si nastaví na panelu umístěném na řídítkách. Ve standardním provedení je obvykle k dispozici 3 až 5 stupňů. Nemusí tedy samozřejmě dopomoc využívat vždy a „naplno“.

elektrokolo

Jde zkrátka o moc šikovný vynález. Jeho provoz je ekologický, náklady na něj nízké. Navíc nepotřebujeme řidičský průkaz ani zaplacené povinné pojištění.

Parametry
Důležitým parametrem, který určuje vhodnou možnost užití kola je typ jeho pohonu. Ty základní typy jsou tři. Pro jízdu ve městském prostředí, na silnici jsou určena kola s pohonem předním. V mírně náročném terénu využíváme ta s pohonem zadním a pro terén náročnější je určen tzv. pohon středový.

Dalšími parametry, podle kterých můžeme vybírat jsou nosnost, kapacita baterie, programové vybavení. A samozřejmě cena. Nejnovější modely mají baterie, které jim umožňují dojezdovou vzdálenost 150 kilometrů a rychlost až 30 km/h. Mají LCD ovládací panel, v jehož výbavě je displej v barvách a USB port. Při výběru věnujeme pozornost kvalitě mechanických částí. Například myslíme na kvalitní brzdy. To je hodně důležité, protože tato kola mají vzhledem k vyšší dosahované rychlosti také delší brzdnou dráhu než „klasická“.

kola

Půjčovny
Pokud si nechceme zatím kupovat vlastní elektrokolo, můžeme si ho půjčit. Je to dobrá příležitost si ho vyzkoušet a zjistit, zda je to „to pravé“ také pro nás. Síť půjčoven se u nás rychle rozrůstá. Jsou nejen ve městech, ale najdeme jich hodně v turisticky atraktivních přírodních místech. A to především u cyklostezek. Využít můžeme i online rezervace. Vzhledem k tomu, že kvalitní kolo je věcí dražší, požadují půjčovny většinou vysoké zálohy. Pokud si tedy chceme tímto způsobem zpestřit výlet, je potřeba s tím v rozpočtu počítat. Pokud nás elektrokolo „chytne“, vyrazíme příště možná na svém vlastním!