Táhne vás to do Ameriky?

Narodili jste se v České republice, respektive jste se v této ocitli coby občané po rozpadu Československa či dokonce ještě Rakouska-Uherska? Pokud ano, máte zřejmě odmala vyřízené všechny úřední náležitosti a patříte sem, ať už se vám to právě zamlouvá nebo ne. Jste Češi či některá z menšin s právem v této zemi pobývat, jste tu doma a máte tak stejná nezadatelná práva a také povinnosti jako všichni ostatní, kdo jsou na tom obdobně.

Ovšem na rozdíl od dob totality už vás dnes nikdo nenutí, abyste tu prožili celý svůj život, abyste byli těmi, kdo pomalu nikam jinam nesmí, sic ‚opustíš-li mne, zahyneš‘.

americké mrakodrapy

Hranice už dnes máme v podstatě otevřené, odmyslíme-li si nějaká ta omezení související třeba s onou už tolikrát proklínanou pandemií, a proto se můžeme kdykoliv sebrat a odejít. A pak se případně zase vrátit.

Ovšem zatímco za socialismu ti, kdo odešli ‚nesprávným směrem‘ a nevrátili se, měli problémy s tím se do rodné země ještě někdy přestěhovat, dnes se musí právě naopak při cestování do světa dodržovat pravidla, jež si stanovily země, do nichž míříme. A je nasnadě, že ne všude to chodí jako u nás, a ne všude je tak snadné dostát všemu tak, aby měl člověk klid, aby se nedostal do křížku s nějakými předpisy či zákony. A proto je dobré mít někoho, kdo člověku s takovou cestou pryč pomůže.

americká ulice

Stala-li se objektem vašeho zájmu Amerika, čímž jsou v tomto případě míněny Spojené státy, je na koho se obrátit. Našinci tu pomůže se záležitostmi jako pracovní povolení, americké občanství nebo zelená karta do USA Juraslaw, společnost zastupující firmy, jež chtějí zaměstnat cizince v USA, a ty, kdo chtějí v této zemi pro změnu získat pracovní povolení, zelenou kartu či občanství.

Což není zase až tak jednoduché, protože je tu celá řada vízových kategorií, u nichž se rozhodně nevyplácí pochybit. A dobrá rada je tu tak nad zlato.