Kdy a jak začít s čištěním zubů u dětí?

Každý rodič se těší na první zoubek svého miminka. Sice je to často spojeno s pláčem nebo i horečkami, případně jinými komplikacemi, je to vždy ale důležitý mezník v jeho životě. Ale nezapomínejme, že v tuto chvíli již začíná nutnost péče o zuby miminka.

Jistě (řeknete si možná), jedná se jen o mléčné zuby, ty za pár let vypadají a narostou jiné. To je sice pravda, ale v případě vzniku zubního kazu se může i v případě mléčného zubu jednat o bolestivý problém. Navíc je třeba, aby si dítě co nejdříve osvojilo návyk a bralo čištění zubů dál jako běžnou součást života.

Jak na to?

V kojeneckém věku obvykle začínáme čistit zuby sterilní gázou, abychom ze zoubků otřeli mechanicky zubní plak, případně odstranili zbytky příkrmů. Jakmile dítko povyroste, začněte postupně zapojovat zubní kartáček. Pořiďte mu jeden na hraní jako kousátko, nechte dítě, ať si zuby „čistí“ samo (samozřejmě je potom musíte dočistit), případně ať je čistí Vám. Udělejte z kartáčku běžný nástroj a z čištění zubů zábavu.

Postupně můžete dítě nechávat čistit si zuby zcela samostatně, ale ještě minimálně v mladším školním věku je třeba mu vyčištěné zuby zkontrolovat.

Motivací může být kontrola vyčištěných zubů v zrcátku („Podívej, jak jsi si je dnes krásně vyčistil!“) nebo tzv. indikátor plaku, který po vycucání rozpustné tablety zbarví špatně vyčištěná místa zoubků. U mladších dětí mohou pomoci pohádky nebo říkanky o zoubkách. Všichni také známe přesýpací hodiny, které měří délku čištění zubů (pozor, nekontrolují kvalitu čištění!). Všechny děti potom zcela přirozeně napodobují svoje rodiče, čistěte si tedy zuby s nimi.

Pokud se jedná o typ kartáčku nebo konkrétní zubní pastu, většina dentistů Vám řekne, že na těch záleží až v druhé řadě. Důležitá je správná technika čištění zubů, kterou můžete zkonzultovat se svým stomatologem nebo dentální hygienistkou. Pokud začnete se správnou technikou včas, dítě si nevybuduje špatné návyky.

Kdy ke stomatologovi?

K zubnímu lékaři je vhodné zajít co nejdříve, obvykle kolem jednoho roku věku dítěte. V tomto věku většinou problémy se zuby zatím nejsou, tzn. děťátko si může „osahat“ prostředí zubní ordinace bez spojení s bolestivým zákrokem, povozí se na zubařském křesle a postupně si zvykne, že návštěva stomatologa je něco běžného.