Na kolik vás vyjde benzín v Evropě?

Zda se to vyplatí, musí si každý pak spočítat sám. Kolik však stojí benzín v různých zemích Evropy se můžeme podívat společně, a tak nějak se rozhodnout, zda pojedeme na dovolenou autem a budeme tankovat cestou či se prostě rozhodneme nakonec třeba letět nebo jet s cestovní kanceláří na dovolenou hromadně autobusem.
hadice na tankování.jpg
Ceny nejvíce prodávaného benzínu, Efecta 95 neboli dříve Natural 95 se pohybují v rámci Evropy mezi 29  a 43 koruny. Samozřejmě, pokud tedy vyrážíte autem po Evropě, je potřeba počítat s tím, že po hlavních tepnách budete brát benzín výrazně dražší než někde ve vesničkách, které nejsou přímo právě na hlavních spojích.
Mezi nejlevnější místa, kde se natankuje benzín do 33 korun můžeme zařadit samozřejmě:
·         Bulharsko                                           29,- Kč
·         Polsko                                                30,60 Kč
·         Maďarsko                                           31,60 Kč
·         Rumunsko                                          32,- Kč
·         Litva                                                  32,30 Kč
·         Lucembursko                                     32,50 Kč
Z toho je evidentní, a tedy i jasné, z jakého důvodu se v posledních letech stávají cílem dobrodruhů, hlavně tedy motorkářů, ale nejen jich, místa jako právě Bulharsko, Maďarsko či Polsko.
 
Mezi nejdražší místa ohledně benzínu v přepočtu na naše české koruny se pak řadí tyto země:
·         Finsko                                    40,70 Kč
·         Portugalsko                            40,70 Kč
·         Dánsko                                   42,20 Kč
·         Itálie                                       42,30 Kč
·         Řecko                                     42,50 Kč
·         Nizozemsko                           42,70 Kč
palivoměr vozu.jpg 
Dá se říci, že do zemí, kde je benzín poměrně drahý, se nejezdí na výlety autem a na motorkách tak často. Pokud ano, tak autem jezdí více lidí najednou, aby právě náklady na benzín snížili. Nejběžnější je, že však do těchto destinací se jezdí právě spíše autobusem, vlakem nebo se létá, protože ve výsledku to vyjde levněji než na vlastní pěst, a tedy mnohem dráž než cestování po naší České republice.
Pokud se rozhodnete přeci jen cestovat tedy na vlastní pěst a stresuje vás, že nevíte, jak budete tankovat v zahraničí, vězte, že, i když se pohonné hmoty po celé Evropě v rámci jednotlivých zemí můžou jmenovat jinak, vždy je jednotné označení barev. A to tak, že zelenou pistoli načerpáte benzín a černou pistolí načerpáte naftu.
Samozřejmostí je platba kartou MasterCard a Visa. Raději však vždy ověřte, zda tomu tak je a zda právě vaší kartou půjde zde zaplatit, abyste se vyhnuli komplikacím při placení.