Nekonečný boj proti slimákům

Naše zahradnické úsilí nám mohou zkazit, jako každý rok, slimáci. Plahočíme se na záhonech, abychom vypěstovali nějakou bio zeleninu. Věnujeme tomu značné úsilí a nakonec si na našich výpěstcích pochutnají tito nezvaní hosté. Každoročně většina zahradníků s těmito obtížnými plži bojuje s většími či menšími úspěchy. Je to jako boj s větrnými mlýny.
Nějaká opatření bychom měli zkusit udělat.
slimák na konvi
Určitě účinnou metodou je ruční sběr. Pokud máme malou zahradu, je tohle opatření možné, ale v případě rozlehlé zahrady, to prakticky možné není. Sběr je nejlepší provádět po dešti, brzo ráno nebo večer s baterkou.
Odstraňte úkryty, kde by se mohli plži schovat. Kameny, zbytky dřev, plachty, desky. Nenechávejte na hromadě větší množství listí nebo posekané trávy, kam by se mohli plži schovat. Na druhou stranu, pokud chcete slimáky sbírat ručně, právě pod těmito úkryty jich najdete velké množství.
Řešením, ne pro každého, může být pořízení kachen. Kachny – běžci, dokáží zlikvidovat za jediný den značné množství těchto nevítaných hostů.
Nastražte pasti.Zakopejte do země nádobky naplněné pivem. Pach piva plže naláká a v pasti se utopí.
Záhony obsypejtesilnou vrstvou suchých pilin, popelem, jehličím nebo vaječnými skořápkami. Piliny můžete polít silnou černou kávou nebo sedlinou. Doporučuje se i výluh z česneku. Plzáky odpuzují i některé rostliny. Vysaďte k zelenině nebo rostlinám, které chcete ochránit cibuli, kerblík, libeček šalvěj, majoránku nebo yzop.
oranžový slimák
Záhon můžete ochránit za pomoci ohrádky potažené měděným drátem.
Poměrně účinná je biologická ochrana. K zakoupení jsou parazitické hlístice, které dokáží účinně plže likvidovat. Nevýhodou je pomalý nástup účinku. Výhodou je, že tento prostředek je velmi šetrný k životnímu prostředí. Nemusíte se obávat ani o své domácí mazlíčky, přípravek je pouze na přírodní bázi.