Věci, které je dobré vědět, než začnete podnikat

Podnikání se často stává pro člověka stresující záležitostí, která mu přinese více škod než užitku a vžene je akorát do dluhové pasti. Co byste měli vědět před tím, než se pustíte do podnikání? Podnikání je jenom pro odvážné, kteří se nebojí jít s kůží na trh.
práce květinářky
1.      Zodpovědnost
Nejprve si uvědomte, že podnikání je o velké zodpovědnosti, sebeobětování (aspoň z počátku) a o dobrém nápadu. Zodpovědnost podnikatele vůči své rodině, vůči zaměstnancům, věřitelům… To vše vám bude ležet na ramenou a nenechá vás spát. Než se vám vše povede rozjet, nebudete mít nervy zrovna v klidu a připravte se na stresující chvíle. Podnikání není nic pro slabší povahy.
2.      Čas
Zatímco zaměstnanci tráví v práci +- 40 hodin týdně, podnikatelé se na tuto dobu většinou neomezují. Často jejich pracovní den začíná brzy ráno a končí pozdě v noci. Málokterý podnikatel si může dovolit skončit s prací po osmi hodinách a jít domů za rodinou. To musíte pochopit jak vy, tak i vaše rodina, která právě pracovní dobu často nechápe.
3.      Konkurence
Připravte se na to, že většina podnikatelů má opravdu velkou konkurenci, která mezi sebou často bojuje a nedokáže se domluvit. Nejedná se o boj v pravém slova smyslu ale boj za pomoci slev či výhod pro zákazníky. Počítejte s tím, že na trhu je v dnešní době vše minimálně 2x a je problém najít díru na trhu. Pokud se vám to povede, pak se nemusíte bát.
přeskok za prací
4.      Když se to nepovede
Musíte počítat s tím, že se vám váš podnikatelský záměr nemusí zrovna vydařit a můžete mít v budoucnu problémy se zaplacením případných dluhů. Ideální je jít do podnikání s vlastními úsporami, v případě problémů vám totiž aspoň nezůstanou velké dluhy. Málokdo ale má takové úspory, aby rozjel podnikání jen s nimi, dbejte tedy aspoň na to, kde si peníze půjčujete a s jakým úrokem, ten je totiž poměrně dost zásadní.