Revize elektrických spotřebičů – má to smysl?

V dnešní moderní době je téměř nemyslitelné, abychom žili bez elektrických spotřebičů. Setkáváme se s nimi v práci, doma a všude kolem nás.  Jedná se o velké i malé spotřebiče, používané denně nebo i občasně. Vždy jsme rádi, když nám takové elektrické spotřebiče slouží déle, než je záruční doba a my nemusíme kupovat nové. Toto zařízení pak používáme, a říkáme si, že když to jde, tak je vše v pořádku. Opak je bohužel pravdou, a může se například stát to, že se poškodí izolace přívodního vodiče, případně se objeví nějaká závada a zařízení bude zdraví a životu nebezpečné.
figurka elektrikáře
A to je jeden z důvodů, proč si nechat zkontrolovat tyto spotřebiče revizním technikem, který má vybavení na revize elektrických spotřebičů. Stačí zavolat, objednat, a nechat technika dělat svou práci. Správný revizní techniky by měl postupovat následovně:
1.       Provede vizuální kontrolu spotřebiče, zda není poškozená izolace, či popraskaný kryt
2.       Provede měření odporů ochranného vodiče případně izolačního odporu a proudů ochranného vodiče
3.       Vyzkouší, zda zařízení funguje jak má
4.       Zařízení označí značkou, aby bylo vidět, že bylo revidováno
5.       Vystaví revizní doklad, nebo zprávu, že je vše v pořádku
pozor elektrikář
Po provedení takovéto revize si můžeme být jistí, že je zařízení v pořádku a můžeme ho používat. Je tedy zřejmé, že revize elektrických spotřebičů má smysl, z hlediska bezpečnosti zdraví a života. A z hlediska funkčnosti v podstatě také, jelikož zkušený technik pozná, když je něco špatně. Dále se tato revize také hodí pro případy, kdy chceme uplatnit pojistku při nějaké havárii, jelikož může pojišťovna požadovat revizi nějakého spotřebiče. Bohužel mnoho lidí netuší, že něco jako revize elektrických spotřebičů vůbec existuje a tak o ní není tak velký zájem, jaký by mohl být. Proto pokud se bude chtít cítit bezpečně, nechte si udělat revizi jak spotřebičů, tak celkové elektroinstalace a budete mít jistotu, že se Vám nic nestane.