Biatlon na výsluní

Zimní sport, ve kterém se snoubí běh na lyžích se střelbou z malorážky na pět terčů je v Česku momentálně na špičce v oblíbenosti a také sledovanosti. Donedávna tomu tak nebylo, ovšem přišla éra, kdy naši reprezentanti v čele s dnes již legendární Gabrielou Koukalovou sbírají jeden úspěch za druhým, a tak si samozřejmě získali pozornost a přízeň i českého fanouška.
účastník biatlonu
Obecně biatlon jako sport zahrnuje několik disciplín, které se od sebe odlišují svými pravidly. Světový šampionát, který každoročně probíhá a jehož celkový vítěz získává velký křišťálový globus, vítězové za jednotlivé disciplíny pak po malém křišťálovém globu, zahrnuje následující závody.
Vytrvalostní závodse skládá z dvacetikilometrového okruhu pro muže a patnácti kilometrového pro ženy. Závodníci startují samostatně s půlminutovým odstupem. První čtyři odjetá kola jsou završena střelbou střídavě vleže a vestoje. Poslední kolo je již směřováno do cíle. V případě netrefení terče se závodníkům přičítá jedna minuta k jejich běžeckému času.
Sprint je na rozdíl od vytrvalostního závodu velmi rychlý, muži absolvují deset a ženy sedm a půl kilometrovou trať. Také startují do závodu v postupných intervalech a musí zvládnout tři kola a dvě střelby, tedy jednu vleže a druhou ve stoje. V případě minutí terče se musí na trestné kolo, které měří 150 metrů. Za každou chybu jedno kolo.
Stíhací závodměří pro muže 12,5 km a pro ženy 10 km. Dle pořadí na výsledkové listině startují z prvních řad ti nejúspěšnější, ze zadních pak ti méně úspěšní závodníci. Celkem vybíhá na trať třicet nejlepších závodníků. V pěti okruzích se střídají čtyři střelby po dvě vleže a dvě ve stoje. Opět se jedou v případě netrefení terče trestná kola.
závodník ve střelbě
Štafeta a smíšená štafetaje napínavým a velmi nejistým závodem. Té klasické se účastní čtyři reprezentanti stejného pohlaví, střídají se po třech kolech a dvou střelbách – tedy jedné vleže a jedné ve stoje. Muže čeká 7,5 km a ženy 6 km okruh. V případě rány vedle se může maximálně třikrát dobíjet, po vyčerpání náhradních nábojů čeká závodníka opět trestné kolo. Smíšená štafeta dvojic zahrnuje jednu ženu a jednoho muže, střídají se ve čtyřech úsecích a v každém, až na poslední, probíhá také střelba střídavě vleže a ve stoje. Při netrefení se také dobíjí. Od roku 2005 se jezdí i smíšená štafeta dvou mužů a dvou žen.
Kdo je fanouškem českého biatlonu, jistě si nenechá ujít výkony našich reprezentantů na chystané zimní olympiádě v Pchjongčchangu, která se koná od 9. února do 25. února 2018.