Ukliď to!

Ženy, které mají partnery, jim musí minimálně jednou denně, pravděpodobně však ještě častěji, připomínat, aby uklidili nějakou věc. Pokud už má žena to štěstí a stala se matkou, bude věta „Jdi si to po sobě uklidit.“ jednou z nejfrekventovanějších. Pojďme se na všeobecný zdroj hádek v každé domácnosti podívat podrobněji.
uklízečka s mopem
Žena a její pohled
Žena je od přírody vybavena k tomu, aby vytvořila rodině krásný prostor, ve kterém se každý její člen bude cítit příjemně, pohodlně a bezpečně. To se samozřejmě snaží dělat co nejprecizněji, proto netoleruje zbytečný nepořádek. Navíc je jí jasná jedna věc – když nezmotivuje pachatele nepořádku k jeho uklizení, zbyde tato povinnost na ni, čehož se chce samozřejmě vyvarovat.

Muž a jeho pohled
Muž se po náročném dni chce doma cítit převážně pohodlně, to znamená nesvázán domácími pravidly ala „každá věc má své místo“. Domov pro něj znamená možnost svobodně odpočívat a dělat si to, co chce. Nevidí jediný důvod, proč by v bytě měl být nějaký větší pořádek. Většině mužů postačí, když se jakžtakž orientuje, kde co má a když najde čistý hrnek, do kterého si uvaří kafe.

Střet
Toto je bod střetu. Žena jakožto strážkyně hnízda o něj úzkostlivě dbá, muž a děti si této její činnosti nejen neváží, ale ještě ji hatí. Jak najít ze začarovaného kruhu cestu ven?

Řešení
Pokud má být soužití spokojené, je třeba fungovat na kompromisech. Sice je to trochu absurdní a možná se muž nebude chtít o tak banální věci a ženině zálibě – uklízení, bavit, ale jediný způsob, jak dosáhnout změny, je vyjasnit si tento stav. Promluvte si, dohodněte se na jistých pravidlech. Budete uklízet jednou týdně nebo průběžně? Které úklidové práce mají na starosti jednotliví členové rodiny? Při vyjasňování si uvědomte, jak žijí ostatní rodiny. Netřeba se od nich přehnaně inspirovat, ale pokud většina normálních, sympatických rodin nevysává každý den a mají svobodu pokládat věci na jiné než jim přidělené místo, možná skutečně trochu přeháníte. Na druhou stranu, pokud v ostatních rodinách jsou muži a děti schopni hodit špinavé prádlo do koše a naskládat nádobí do myčky, mohlo by to fungovat i u vás.
nepořádek v pokoji
Nejdůležitější je ale psychická pohoda. Žena, kterou dovede k nepříčetnosti nevynesený koš, není zrovna ideální manželkou. Muž, který nechává věci týden ležet uprostřed pokoje a na každé upozornění odpoví, že on si to uklidí, není ideální oporou. Zameťte si před vlastním prahem, žena i muž, a tolik to nehroťte, ve spoustě zahraničních států se doma chodí v botách a nikdo z toho nešílí. Užívejte si chvíle s rodinou a nedovolte ne/pořádku vás připravit o pěkné vztahy.