Zajímavé cyklostezky středních Čech

Hrusický okruh

Jedna z nejkrásnějších cyklostezek v České republice se pyšní tímto titulem právě z toho důvodu, že vás protáhne malebnou krajinou České Sibiře a okolím působiště malíře Josefa Lady. Můžete obdivovat prostředí, kde žil kocour Mikeš, krajina je poměrně kopcovitá, náročnější je zejména výšlap od Hrusic k Ondřejovu. Ten však stojí za to, neboť na vrcholu kopce můžete navštívit Ondřejovskou hvězdárnu. Trasa je však vhodná i pro děti, vede po asfaltových komunikacích a zpevněných cestách. Začátek okruhu je v Mnichovicích, cesta pokračuje do Mirošovic, Hrusic, Ondřejova, Zvánovic, Struhařova a Klokočné.
cesta u řeky

Labská stezka

Je považována začínajícími a rekreačními cyklisty za naprosto ideální terén s mnoha zajímavými objekty. Jedná se o asfaltovou silnici podél Labe, kde se lze pohybovat i na in-line bruslích. Začíná v Poděbradech, pokračuje do Nymburka a přes soutok Labe s Cidlinou můžete dále směřovat až do Libic nad Cidlinou. Vzhledem k tomu, že jde o rovinatý terén, je trasa vhodná i pro malé děti. Jízdu je možné přerušit prakticky kdekoliv, neboť cyklostezku kopíruje železniční trať s mnoha zastávkami.
kolo u řeky

Střela a Berounka

Milovníci romantiky si přijdou na své právě zde. Řeka Berounka, kraj spisovatele Oty Pavla a říčka Střela jsou jedny z nejkrásnějších oblastí Středočeského a Plzeňského kraje. Vydáte-li se z obce Sýkořice směrem ke Zbečnu až na Křivoklát, budete míjet přehradu Klíčava a střední tok Berounky. Trasu lze prodloužit až k hornímu toku ke zřícenině hradu Krašov, k obci Bohy, odbočit přes ocelový most do obce Skryje ke Skryjským jezírkům, anebo putovat údolím Rakovnického potoka k Rakovníku a Senomatům. Trasa je označena jako Greenways, směřuje Přírodním parkem Jesenice nejčastěji po lesních nebo polních cestách. Zdatnější cyklisté jistě uvítají další krásná zákoutí a historické památky podél říčky Střely v Rabštejně nad Střelou a Manětíně.
domy u řeky

Celodenní výlet s romantikou zámeckých parků

Stokilometrová trasa pro zdatné cyklisty je vhodná i pro silniční, trekingová a crossová kola a provede vás malebným okolím zámeckých parků vystavěných v období romantismu na konci 19. století. Cyklostezka se zaměřila na poznávací výlet exteriérů zahrad na zámku Konopiště, zámečku Ratměřice a dále pokračuje do Odlochovic a Vrchotových Janovic.